Aktualności

Świętokrzyscy policjanci odznaczeni medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Data publikacji 29.07.2022

Wczoraj szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja st. sierż. Emilowi Bech oraz asp. Robertowi Nalepie z Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju, którzy w kwietniu bieżącego roku wspólnie z również odznaczonym funkcjonariuszem pionu kryminalnego KWP w Kielcach z płonącego i mocno zadymionego domu wynieśli 85 -letnią kobietę oraz 28 -letniego mężczyznę. Medalem uhonorowany został również asp. Michał Gogolewski z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, który w listopadzie 2021 roku ryzykując własne życie wszedł do płonącego domu, by ratować będące w środku osoby. Podczas wczorajszej uroczystości odznaczenia odebrało 67 policjantów z całego kraju.

„Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji”

– podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

„Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście”

– dodał.

Minister podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie.

„Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę.”

– podkreślił.

W swoim przemówieniu minister Mariusz Kamiński odniósł się do idei powstania Medalu.

„Ten medal jest ku czci Andrzeja Struja. Ten medal czci jego pamięć, jego heroizm i jest formą uhonorowania właśnie was, takich policjantów jak Andrzej Struj. Mamy ich bardzo wielu”

– zaznaczył szef MSWiA.

„Jesteście wszyscy wybitnymi funkcjonariuszami Polskiej Policji. Bardzo się cieszę, że każdemu z was będę mógł uścisnąć dłoń i podziękować osobiście za czyny jakich dokonaliście, każdemu z was wręczyć medal im. Andrzeja Struja”

– powiedział minister.

Słowami uznania zwrócił się do funkcjonariuszy również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów”

– powiedział.

Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrali wczoraj st. sierż. Emil Bech oraz asp. Robert Nalepa z Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju, którzy w kwietniu bieżącego roku wspólnie z funkcjonariuszem pionu kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach uratowali z płonącego domu 85 -letnią kobietę oraz 28 -letniego mężczyznę. Podczas wczorajszej uroczystości wspomnianym medalem został uhonorowany asp. Michał Gogolewski z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, który w listopadzie 2021 roku ryzykując własne życie wszedł do płonącego domu, by ratować będące w środku osoby.

 „…Nawet z narażeniem życia”

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lutego 2020 roku przy skwerze imienia zmarłego policjanta.

Źródło: MSWiA

 

  • Minister SWiA
Powrót na górę strony