Aktualności

Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem

Data publikacji 28.07.2022

Dzięki terminalom płatniczym nałożony mandat karny można zapłacić bezpośrednio u policjanta, który go nałożył. Co prawda sprawcy wykroczeń w dalszym ciągu mają możliwość dokonania tradycyjnej płatności, to bezgotówkowa forma jest coraz bardziej popularna. W pierwszej kolejności w terminale płatnicze wyposażeni zostali funkcjonariusze Ruchu Drogowego.

Chwila nieuwagi na drodze może skutkować ujawnieniem wykroczenia przez policjantów i ukarania jego sprawcy. Nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w art. 98 wprowadziła możliwość bezgotówkowego uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego bezpośrednio u policjanta, który tę grzywnę nałożył. Służą do tego terminale płatnicze, w które,  pierwszej kolejności, wyposażeni zostali policjanci z wydziałów Ruchu Drogowego. Pomimo tego, że jest to forma płatności coraz częściej wybierana przez popełniających wykroczenia to pamiętać należy, że jest to nadal przywilej a nie obowiązek. Skorzystanie z tej formy płatności pozwoli na oszczędzenie czasu poświęconego na stanie w kolejce na poczcie czy w banku oraz uniknięcie kosztów opłat za realizację wpłaty. W przypadku braku możliwości realizacji płatności bezgotówkowej, np. z powodu nie posiadania wystarczającej ilości środków pieniężnych na koncie, w dalszym ciągu obowiązuje 7 – dniowy termin za zapłacenie mandatu przy użyciu blankietu otrzymanego od policjanta. Od września 2022 roku planowana jest również zmiana systemu kasowania punktów karnych. Punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po 2 latach, ale od daty uregulowania mandatu.

Opr. KCW

Źródło: KPP Opatów

  • terminal płatniczy
Powrót na górę strony