Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie wakacji 2021

Data publikacji 01.09.2021

Pierwszy dzień roku szkolnego, to także czas podsumowań minionych już wakacji. Jak każdego roku nad bezpieczeństwem w naszym regionie czuwali świętokrzyscy policjanci. Można było nas spotkać m.in. tam, gdzie odbywał się wypoczynek oraz tam, gdzie był duży ruch lub występowały utrudnienia. Kontrolowaliśmy także autokary, którymi na wypoczynek wyjeżdżały zorganizowane grupy dzieci i młodzież. W porównaniu z ubiegłorocznymi wakacjami w naszym województwie było mniej utonięć. Odnotowaliśmy podobną liczbę wypadków drogowych, co podczas ubiegłorocznych wakacji. Niestety życie na naszych drogach straciło 19 osób.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez okres wakacji na naszych stronach internetowych prezentowaliśmy mapę z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o lokalizacja każdego zdarzenia. Ma ona w sposób wizualny zwrócić uwagę na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Ma też skłonić do refleksji użytkowników dróg, którzy bezpośrednio mają wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w województwie świętokrzyskim. Od 25 czerwca odnotowaliśmy 197 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 19 osób, a 240 zostało rannych. Zatrzymaliśmy 1068 nietrzeźwych kierujących. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili kierujący- 6 i piesi 6, kolejno motocykliści – 4 i rowerzyści 3 osoby. Przez wakacje, za przekroczoną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym swoje prawo jazdy straciło 543 kierujących. W analogicznym okresie roku 2020 doszło do 195 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 240 zostało rannych. Zatrzymano łącznie 953 nietrzeźwych kierujących.

W stałym punkcie kontroli w Kielcach wspólnie z Inspektorami Transportu Drogowego sprawdzaliśmy stan techniczny autokarów. Takie kontrole odbywały się także na terenie całego województwa na prośbę rodziców i opiekunów dzieci wyjeżdżających na wakacje. Łącznie przeprowadziliśmy 1229 kontroli autokarów. Świadomość kierowców, właścicieli firm przewozowych jak i stan techniczny autokarów z roku na rok się poprawia. W sierpniu podczas kontroli policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy dwa pojazdy, który stan techniczny budził wątpliwości. W Kielcach policjanci ujawnili w autokarze niesprawny układ hamulcowy. Z kolei w Sandomierzu jeden z pojazdów nie miał aktualnych badań technicznych.   

Przez całe wakacji kontrolowaliśmy jeziora, zalewy i stawy. Policyjne patrole czuwały nad bezpieczeństwem wypoczywających nie tylko na plaży, deptakach czy drogach dojazdowych. Była to służba również na łodziach. Policjanci niejednokrotnie udowodnili, że są tam bardzo potrzebni. Bez ich pomocy mogłoby dojść do kilku utonięć osób, które przeceniły swoje umiejętności lub będąc pod wpływem alkoholu chcieli zaimponować znajomym. W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 3 osoby. Dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich aż 9. 

Wczoraj zakończyliśmy wakacje, a już dzisiaj przed nami nowe zadania związane z bezpieczną droga do szkoły. Będzie ona stałym elementem w życiu dziecka i dlatego powinna być bezpieczna. Dołożymy wszelkich starań aby tak się stało.

Opr. KT

Źródło: KWP w Kielcach

Powrót na górę strony