Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wirtualne zgłoszenia - realne działania. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoją rolę

Data publikacji 02.03.2021

W ciągu minionej doby pińczowscy policjanci pozytywnie zweryfikowali dwa zgłoszenia zamieszczone w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki sygnałom mieszkańców i reakcji funkcjonariuszy dwóch kierujących odpowie za przewinienia w ruchu drogowym.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które funkcjonuje już od kilku lat. Założeniem jego twórców było zainicjowanie współpracy pomiędzy mieszkańcami, samorządami i służbami w celu poprawy lokalnego bezpieczeństwa. Zgłoszenie zagrożenia za pomocą KMZB nie jest tożsame ze zgłoszeniem interwencji lub złożeniem zawiadomienia o czynie zabronionym, ale jest to sygnał dany właściwym służbom do reakcji w  przypadku wystąpienia wskazanych tam nieprawidłowości.

Taką współpracę na linii mieszkańcy – Policja widać w Pińczowie. Kilka dni temu mundurowi z Działoszyc otrzymali zgłoszenie dotyczące kierowania pojazdem przez osobę nie posiadającą uprawnień. Wczoraj policjanci podjęli kontrolę fiata dokładnie w miejscu wskazanym w aplikacji. 25-letni kierowca nie zareagował jednak na sygnały mundurowych i podjął się ucieczki. Po przejechaniu kilkuset metrów zatrzymał samochód i dalej oddalał się pieszo. Drogę ucieczki odciął mu jednak drugi patrol. W komisariacie potwierdziło się, że mężczyzna próbował uniknąć sprawdzenia, ponieważ nie miał uprawnień do kierowania. Wykroczenie zamienił więc na przestępstwo jakim jest niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Za jego popełnienie grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Podobna sytuacja wydarzyła się dziś wczesnym rankiem. W Gackach wskazano zagrożenie dotyczące przekraczania prędkości i brawurowej jazdy przez kierowcę konkretnie wskazanego pojazdu, o konkretnej godzinie. W miejscu i czasie pojawili się policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie eliminując niewłaściwe zachowanie 30-letniego kierującego. Dodatkowo okazało się, że jego BMW jest niesprawne technicznie, za co zatrzymano mu dowód rejestracyjny.

Podane przykłady jasno pokazują, że warto wymieniać się informacjami.  A wszystko po to, by było bezpieczniej.

Opr. DS

Źródło: KPP w Pińczowie

  • zatrzymany
Powrót na górę strony