Jak wygląda nasz stosunek do obowiązujących przepisów? - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Jak wygląda nasz stosunek do obowiązujących przepisów?

Data publikacji 12.10.2020

Od soboty na terenie całego kraju obowiązują rygory sanitarne dla tzw. strefy żółtej. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu. Świętokrzyscy policjanci bardzo aktywnie działali w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów. W ramach działań zabezpieczali zgromadzenie na terenie Kielc. Niestety – wśród uczestników wiele osób zlekceważyło obowiązujące przepisy, co spotkało się z reakcją policjantów.

Świętokrzyscy policjanci każdego dnia prowadzą szereg działań związanych z aktualną sytuacją na terenie województwa w zakresie zagrożenia epidemiologicznego. Funkcjonariusze dokonują licznych kontroli osób przebywających na kwarantannach ale także sprawdzają przestrzeganie przepisów przez osoby w miejscach publicznych. Przypominamy, że na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów od ostatniej soboty na terenie całego kraju zostały wprowadzone obostrzenia dla tzw. „strefy żółtej”. Oznacza to m.in. że w przestrzeni publicznej spoczywa na nas obowiązek zasłaniania ust i nosa. Policjanci, oprócz zdecydowanej reakcji na naruszenie tych przepisów, za każdym razem przypominają jaki jest ich cel. Najważniejszym jest nasze życie i zdrowie. Niestety, wiele osób bagatelizuje wprowadzone przepisy i zapomina, że obowiązek zakrywania ust i nosa został wprowadzony dla nas, aby chronić nasze organizmy. Liczby kolejnych zakażeń na terenie kraju jednoznacznie pokazują, że codziennie kolejne osoby są zarażane i wzrasta ryzyko kolejnych zachorowań. Zatem ktoś, kto lekceważy wprowadzone obostrzenia, nie stosuje się do nich de facto bagatelizuje obowiązki ochrony życia i zdrowia swojego i innych osób.

Policjanci podczas minionego weekendy zabezpieczali m.in. protest osób sprzeciwiających się wprowadzonym obostrzeniom. W sobotę, około godziny 15 grupa kilkuset osób protestowała przeciwko zasłanianiu twarzy w centrum Kielc. Niestety, uczestnicy świadomie naruszyli obowiązujące przepisy, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy. Policjanci wylegitymowali 50 uczestników, spośród których przeciwko 38 osobom zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu. Pozostali legitymowani przyjęli mandaty karne. Cały czas trwa jednak analiza zabezpieczonych materiałów video i trwają czynności zmierzające do identyfikacji kolejnych osób, które nie zastosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach