Aktualności

Bądźcie czujni i ostrzeżcie swoich bliskich – uaktywnili się oszuści

Data publikacji 29.06.2020

W dalszym ciągu zdarzają się przypadki oszustw na tzw. „ wnuczka” czy „policjanta. Szczególnie problem ten dotyczy osób starszych, gdzie sprawcy nie mają żadnych skrupułów. Choć często oszuści modyfikują swoje historie, zawsze chodzi o jedno – PIENIĄDZE. Od kilku godzin docierają dzisiaj do nas sygnały o próbach oszustw. Bądźcie czujni i ostrzeżcie swoich bliskich.

Od kilku godzin do kieleckich policjantów docierają sygnały o próbach oszustw metodą na tzw. „wnuczka”. Wszystkie telefony do zgłaszających były bardzo podobne do siebie. Nieznane osoby dzwoniąc przedstawiały się jako policjanci i mówili , że pieniądze na kontach rozmówców są zagrożone. Niestety w siedmiu przyjętych przez funkcjonariuszy zgłoszeniach było jedno, które dotyczyło dokonania oszustwa. W sieć przestępców wpadła 83-letnia mieszkanka Kielc. Kobieta uwierzyła rozmówcy, że jest policjantem i przekazała pieniądze wypłacone z konta, które jak twierdził oszust miało być zagrożone atakami hakerów.  W czasie rozmowy sprawca był bardzo przekonujący. Podał numer legitymacji i bez rozłączania się kazał wybrać numer 997 aby potwierdzić jego tożsamość na komendzie. Choć historie wymyślane przez oszustwu mogą być różne, to dzwoniący na telefon stacjonarny przestępca ma na celu jedno – NASZE PIENIĄDZE.  

Przypominamy!!! Jeżeli zadzwoni do nas osoba, która podaje się za kogoś z rodziny i potrzebuje od nas pieniędzy rozłączmy się, a następnie zadzwońmy do kilku innych osób z rodziny. Jeżeli okaże się to próba oszustwa – poinformujmy Policję. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy!

Opr. AM

Źródło: KWP w Kielcach