Skuteczni w poszukiwaniach - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczni w poszukiwaniach

Data publikacji 24.05.2017

Policjanci pełniący służbę w Zespole Poszukiwań i Identyfikacji Osób, funkcjonującym w Wydziale Kryminalnym ostrowieckiej komendy Policji na co dzień nie tylko zajmują się ustalaniem miejsca pobytu osób poszukiwanych przez ograny ścigania, ale także realizują nakazy doprowadzeń osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości do aresztów śledczych i zakładów karnych, w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Funkcjonariusze zajmują się także poszukiwaniem osób zaginionych oraz identyfikacją osób o nieustalonej tożsamości i nieznanych zwłok. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali pięciu mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności. 28 – latek zatrzymany wczoraj na terenie Gminy Bodzechów następne 9 miesięcy spędzi w zakładzie karnym za oszustwo i przestępstwo narkotykowe.

W 2016 roku policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy Policji zrealizowali łącznie 429 spraw poszukiwawczych. Od początku 2017 roku Zespół realizował już 142 takie sprawy. Specyfika służby w Zespole Poszukiwań  wymaga dużego zaangażowania, a często nawet poświęcenia na pracę czasu wolnego od służby. Funkcjonariusze nierzadko  pracują w trudnych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie.

Tylko w ciągu ostatnich dni ostrowieccy "poszukiwacze" zatrzymali pięciu mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa. Wczoraj na terenie Gminy Bodzechów zatrzymali ukrywającego się 28 – latka, który ma do odbycia karę łącznie 9 miesięcy więzienia za oszustwo i przestępstwo narkotykowe.  W niedzielę ustalili miejsce pobytu i zatrzymali kolejnego 28 – latka, który na podstawie dwóch wyroków za popełnienie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu kolejne 4 lata i 7 miesięcy spędzi za kratkami. 29 -latek zatrzymany w minioną sobotę w Ostrowcu Świętokrzyskim od września ubiegłego roku ukrywał się na terenie Niemiec próbując uniknąć kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za włamanie i jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Zatrzymany dzień wcześniej 50 -latek, który ukrywał się  przed organami ścigania od czerwca ubiegłego roku na terenie Kielc, również nie uniknie kary. Następne pół roku spędzi w zakładzie karnym za oszustwo. Kilka dni wcześniej w ręce policjantów wpadł także 39 – latek z wyrokiem  1 roku i 7 miesięcy pozbawienia wolności, który próbował się ukryć w lesie na obrzeżach miasta. Policjanci zatrzymują poszukiwanych nie tylko na terenie powiatu ostrowieckiego. Często zdarza się, że swoje czynności wykonują na terenie innych powiatów naszego garnizonu, ale także w innych miastach wojewódzkich. W grudniu, w Warszawie ostrowieccy funkcjonariusze zatrzymali 57 – letniego ostrowczanina, który poszukiwany był od 8 lat Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi  za szereg oszustw, których dopuścił się na terenie kraju. Mężczyzna odbywa wyrok 5 lat więzienia.

Policjanci z ostrowieckiego Zespołu Poszukiwań tylko w tym roku zatrzymali 3 osoby, wobec których został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. W tym zakresie prowadzą współpracę z Wydziałem Koordynacji Poszukiwań Międzynarodowych w Komendzie Głównej Policji.

Funkcjonariusze podczas wykonywania codziennych czynności spotykają się z osobami, które aby uniknąć zatrzymania i kary wykazują się dużą determinacją i ukrywają w różnych miejscach np. jeden z mieszkańców miasta schował się w kuchennej szafce, inny w szafie, a kolejni pod wanną i w trocinach na strychu. Jeden z poszukiwanych w trakcie wizyty mundurowych leżał zawinięty w prześcieradło w wersalce, na której siedzieli członkowie jego rodziny.  Na policjantów czekają różne sytuacje. Podczas zatrzymania poszukiwanego na terenie gminy Ćmielów funkcjonariusze byli przekonani, że z posesji wybiegł pies, a okazało się, że to był dzik – locha, którą poszukiwany hodował w zagrodzie.

Ogromnego zaangażowania wymagają od policjantów z Zespołu Poszukiwań  czynności związane z poszukiwaniem osób zaginionych. Zwłaszcza te tzw. kategorii 1, kiedy z okoliczności zaginięcia wynika, iż istnieje  realne zagrożenie dla  życia lub zdrowia osoby zaginionej. Tylko w tym roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowano czynności w 20 takich sprawach, z których każda zakończyła się sukcesem. Niestety i w tym zakresie determinacja zgłaszających jest bardzo duża. Było kilka przypadków gdzie zaginięcie mężów zgłaszały żony, które tak na prawdę chciały "rękami" policjantów udowodnić partnerom zdradę.

Opr. EL

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim