Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o oszustwach, rozprawach i mediacjach

Data publikacji 08.12.2015

Dziś policjanci wspólnie z sędziami kieleckiego Sądu Okręgowego przeprowadzili spotkanie dla seniorów na temat istniejących różnego rodzaju zagrożeń przestępstwem wśród osób starszych. Jest to pierwsze z cyklu planowanych spotkań, które dotyczyć będą szeroko pojętego bezpieczeństwa. Kolejne zostanie przeprowadzone już 18 grudnia z kielecką młodzieżą.

Spotkanie odbyło się w jednej z sal rozpraw w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Tematyka poruszanych kwestii dotyczyła m.in. bezpieczeństwa osób starszych. Uczestnicy żywo zainteresowani byli omawianymi zagadnieniami.

Sędziowie omawiali m.in. w jaki sposób przebiegają rozprawy oraz mediacje. Natomiast funkcjonariusze podkreślali przede wszystkim, że wiedza o metodach i sposobach działania przestępców, jest niezbędna do tego aby się przed nimi ustrzec.

Mówiono m.in. o przypadkach oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, wyłudzają od seniorów oszczędności całego życia. Dlatego zaapelowano do obecnych oraz poinformowano, że mundurowi nigdy nie uczestniczą w przekazywaniu jakikolwiek pieniędzy oraz nie proszą o ich użyczenie.

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie stać się poszkodowanym, należy przestrzegać następujących zasad:

- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

- zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla Siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,

- nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

- uważajmy również podczas robienia zakupów czy też zawieraniu umów o pracę za pomocą portali internetowych - zachowajmy szczególną ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych w sieci i sprawdzajmy osoby, które oferują rzeczy do sprzedaży lub firmy oferujące pracę, np. czytając opinie na forach internetowych,

- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E  lub oszuści

 

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach

  • Z seniorami o oszustwach, rozprawach i mediacjach
  • Z seniorami o oszustwach, rozprawach i mediacjach
  • Z seniorami o oszustwach, rozprawach i mediacjach
Powrót na górę strony