STOP!!! Oszustom i domokrążcom! - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

STOP!!! Oszustom i domokrążcom!

Data publikacji 26.02.2019

Chodzą po domach prosząc o drobną pomoc lub oferują różnego rodzaju produkty w okazyjnej cenie. Czasem przedstawiają się za pracowników różnych instytucji. Tymi sposobami wykorzystują dobre serce lub łatwowierność najczęściej seniorów, a ich celem jest dostać się do mieszkania i ograbić właściciela z wszystkich kosztowności. Mowa o oszustach i domokrążcach.

Oszuści i domokrążcy imają się różnego rodzaju sposobów, aby przekonać odwiedzanego o swoich dobrych zamiarach lub okazji korzystnej dla niego. Wszelkiego rodzaju produkty typu koce, prześcieradła czy sprzęt użytku codziennego ma jedynie za zadanie odwrócenie uwagi zainteresowanego, co umożliwi przestępcy dostanie się do mieszkania i splądrowanie go w poszukiwaniu pieniędzy, czy kosztowności. W ten sposób w ostatnim czasie trzech seniorów z naszego województwa straciło swoje oszczędności. Jednym z nich był mieszkaniec Starachowic, który za chwilową nieuwagę zapłacił 40000 złotych. Jeden z oferentów zasłonił 89-latka prześcieradłem, a drugi ze sprawców okradał mieszkanie. Działanie sprawców jest różne ale cel zawsze ten sam.

Jak się przed nimi uchronić?

- pod żadnym pozorem nie wpuszczaj nieznajomych do domu
- sprawdź czy osoba przedstawiająca się za pracownika danej instytucji, faktycznie nim jest

- poproś o okazanie dokumentów

- nie pozwól, aby swobodnie poruszała się po twoim mieszkaniu

- jeżeli masz podejrzenie, że odwiedzający może mieć złe zamiary zadzwoń na numer alarmowy

Jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o takich przestępstwach. W dużej mierze może to zapobiec przestępczym działaniom złodziej i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia.

 

Opr: AM

Źródło: KWP w Kielcach