Apel o rozwagę nad wodą! - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel o rozwagę nad wodą!

Data publikacji 24.07.2017

Wakacje trwają w pełni, letnia aura sprzyja wyjazdom i spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Niestety, mimo wielu apeli o zachowanie szczególnych środków ostrożności , w minionym tygodniu na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do trzech poważnych zdarzeń nad wodą, w tym jedno w Sielpi Wielkiej. Niestety w wyniku brawury oraz pod wpływem alkoholu młody 31 latek z Krakowa doznał tam ciężkiego urazu kręgosłupa.

Do tego poważnego zdarzenia doszło w piątek po godz. 17:00. 31-latek z Krakowa, w organizmie którego były ponad 2 promile alkoholu, postanowił wskoczyć do wody. Niestety, w wyniku tego niefortunnego skoku doznał poważnego urazu kręgosłupa. W wodzie stracił przytomność, a pomocy przedmedycznej udzielił mu znajomy oraz ratownik. Do dwóch podobnych zdarzeń nad wodą na terenie województwa świętokrzyskiego doszło w minionym tygodniu. W sobotę w powiecie jędrzejowskim 18-latka zaczęła tonąć nad niestrzeżonym zbiornikiem wodnym. Po reanimacji trafiła do szpitala w Kielcach. Z kolei na terenie powiatu kieleckiego kąpiel zakończyła się tragicznie dla 48-latka. Mężczyzna pod wodą był zbyt długo i nie udało się uratować jego życia. Pomimo wielu apeli policjantów oraz osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą, wciąż zdarzają się sytuacje, w których w wyniku połączenia wody, brawury i bardzo często alkoholu dochodzi do tragicznych zdarzeń. Dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę oraz przypominamy zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
 • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
 • Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Opr.PP                                                                                     

Źródło: KPP w Końskich