Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo swoich dziadków

Data publikacji 20.01.2017

Wiele uczciwych zazwyczaj starszych osób staje się ofiarą oszustów. Najmłodsi w trosce o swoich dziadków, wspólnie z policjantami przygotowali krótki film ostrzegający przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”.

Dzieci zdając sobie już w tak młodym wieku sprawę z tego, jakim niebezpieczeństwem dla starszych osób wiąże się już sam kontakt z oszustem, przygotowały specjalną inscenizację dla swoich dziadków wspólnie z policjantkami z Komisariatu I Policji w Kielcach. Krótki film, w który zaangażowali się uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie i wcielili się w rolę aktorów, przedstawia jak łatwo można paść ofiarą oszusta i ostrzega przed ich działaniami.

PAMIĘTAJMY!!!

Sposób postępowania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej dotyczą wypadku drogowego lub innej nagłej sytuacji, gdzie pieniądze mają pomóc w uniknięciu aresztowania. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust, a „policjant” prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców i przekazanie im pieniędzy osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Osoba podszywająca się pod policjanta obiecuje zatrzymać oszustów na gorącym uczynku. Niestety po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami jak również z policjantami, urywa się. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,
- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,
- zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla Siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,
- nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
- uważajmy również podczas robienia zakupów czy też zawieraniu umów o pracę za pomocą portali internetowych - zachowajmy szczególną ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych w sieci i sprawdzajmy osoby, które oferują rzeczy do sprzedaży lub firmy oferujące pracę, np. czytając opinie na forach internetowych,
- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E  lub oszuści.

Opr. MT/DJ
Źródło: KWP w Kielcach


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 27.05 MB)

Powrót na górę strony