Odblask w szufladzie nie uratuje Ci życia! - Profilaktyka - Policja Świętokrzyska

Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

Odblask w szufladzie nie uratuje Ci życia!

Do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi najczęściej po zmroku. Dodatkowo, gdy pieszy zapomina o korzystaniu z elementów odblaskowych oraz o przestrzeganiu przepisów, stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla samego siebie. Świętokrzyscy policjanci wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się po drogach, szczególnie tych nieoświetlonych.

Ograniczona widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szybciej zapadający zmrok, opady deszczu, śniegu czy mgła. Takie warunki powodują, że piesi, nie korzystający z elementów odblaskowych są mało widoczni dla kierujących. Dodatkowo zdarzają się sytuacje  których niechronieni uczestnicy ruchu drogowego chcąc skrócić sobie drogę, zapominają o przestrzeganiu podstawowych przepisów. Między innymi takie zachowania mogą doprowadzić do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. W roku 2018 na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do blisko 270 wypadków z udziałem pieszych. Rannych zostało 236 osób, natomiast z powodu poniesionych obrażeń zginęło 38 pieszych.

Świętokrzyscy policjanci wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach, rozpoczęli działania profilaktyczne mające na celu przypomnienie pieszym o używaniu elementów odblaskowych. By zasygnalizować w jaki sposób element odblaskowy wpływa na bezpieczeństwo pieszych, doskonale pomogą zobrazować plakaty, które pojawią się w autobusach komunikacji miejskiej, gdzie hasłem przewodnim będzie „Odblask w szufladzie nie uratuje Ci życia!”. Każdy z nas posiada elementy odblaskowe jednak wiele z nich ląduje w szufladach, gdzie nie spełnią one swojego przeznaczenia.

Przypominamy!

Poza obszarem zabudowanym w miejscach, gdzie nie występuje chodnik lub droga dla pieszych niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są ustawowo zobowiązani do korzystania z elementów odblaskowych. Niestety jednak bardzo często w obszarach zabudowanych występują miejsca, gdzie nie ma oświetlenia lub jest ono niewystarczające. W takich miejscach piesi również są niewidoczni dla kierujących.

Pamiętaj!

- Jeżeli poruszamy się po drogach zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

- Element odblaskowy nie powinien być powodem do wstydu, noszenie go to duży krok do poprawy   bezpieczeństwa na drodze.

- Pokażmy się każdemu kierowcy, dajmy widoczny przykład jak dbać o własne bezpieczeństwo.

- Przestrzegając przepisów zwiększamy swoje bezpieczeństwo.

 

Opr.MB

  • Działania
  • Działania
  • Działania
  • plakat