Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W kościele o bezpieczeństwie

Świętokrzyska Policja dba o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Aby w jesiennej aurze być bardziej widocznym, policjanci przekazują odblaski. W sobotę docieraliśmy z nimi do mieszkańców gminy Miedziana Góra , którzy zgromadzili się na nabożeństwie w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Niewachlowie.

Jesienne warunki nie poprawiają bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Kierowcy, choć bez złych intencji, często nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec. A kiedy już to robią, droga hamowania okazuje się zbyt długa i nieszczęście gotowe. Pokrzywdzonymi najczęściej są piesi i rowerzyści, ponieważ ich nic nie chroni. Stąd tę grupę nazwano niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego. Mundurowi  w licznych działaniach, szczególnie w okresie jesiennym, zwracają baczną uwagę właśnie na nich.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej  Policji w Kielcach  korzystając z okazji spotkania z mieszkańcami Niewachlowa  apelowali  -,, Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie”. Bo nie chodzi tylko o samo respektowanie przepisów prawa ale o właściwe podejście do spraw bezpieczeństwa .

Podczas nabożeństwa uczestnicy uważnie  wysłuchali informacji na temat sytuacji na świętokrzyskich drogach o tym, co możemy wspólnie zrobić, by nasze drogi nie zbierały śmiertelnego żniwa oraz obejrzeli spoty ,, To był wypadek”. Na zakończenie policjanci   rozdali uczestnikom spotkania  elementy odblaskowe

Przypominamy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

  6. prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących  nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).


Opr.E.F

Powrót na górę strony