Bieżące informacje

„Reaguję – Nie kabluję”

Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęto cykl debat pod hasłem „Reaguję – Nie kabluję”, które będą miały miejsce we wszystkich powiatach w naszym regionie. W spotkaniu oprócz uczniów kieleckich szkół, uczestniczyła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, a także Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak wraz z Komendantem Miejskim Policji w Kielcach nadkom. Piotrem Zalewskim.

Świętokrzyscy policjanci poprzez przeprowadzenie debat z młodymi osobami zamierzają przede wszystkim uświadomić im, że reagowanie czyli zgłoszenie faktu, że np. drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda, to nie jest jak mawia młodzież „kablowanie”.  Uwrażliwiając, chcemy wzmacniać właściwe zachowania oraz podkreślać, że brak reakcji na naruszenia prawa, to swoista akceptacja przestępczych zachowań, a obojętność z którą mogą przejść obok miejsca zdarzenia, może również ich kiedyś spotkać, gdy będą potrzebowali pomocy.

Z takim też przekazem do zebranych zwrócił się Komendant Miejski Policji w Kielcach nadkom. Piotr Zalewski, który jednocześnie otworzył debatę. Głos zabrała również Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreślając wagę i rolę wsparcia społecznego w działaniach Policji. Natomiast Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak oprócz zaakcentowania, że młodzież powinna reagować w każdej sytuacji, kiedy dzieje się komuś krzywda lub łamane jest prawo, to zwrócił także uwagę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podkreślił, że dzięki tej interaktywnej formie kontaktu z Policją, wszyscy możemy mieć wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa.

Na temat reagowania na przestępstwa młodzież z kieleckich szkół rozmawiała z mł. insp. Gerardem Bahem Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka.

Przypomnijmy

Kampania „Służąc niesiemy bezpieczeństwo” będzie trwała przez trzy miesiące. W jej ramach  m.in. przeprowadzony zostanie ogólnopolski konkurs literacki na felieton „Służba jest dla mnie…” oraz wojewódzki konkurs dla funkcjonariuszy dotyczący historii Policji, uruchomiony zostanie projekt Wirtualnie- Realnie oraz zorganizowana ogólnopolska konferencja nt. „Etos zawodu policjanta dawniej i dziś”. Wszystko to w celu przybliżenia społeczeństwu m.in. roli Policji, specyfiki służby oraz kształtowania postaw społecznych jednoznacznie negujących przemoc i łamanie praw człowieka.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji oraz Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski. Partnerem kampanii jest Biuro Komunikacji Społecznej i Gabinet Komendanta Głównego Policji, Biuro Historii i Tradycji Policji KGP oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Patronat medialny objęli: Echo Dnia, TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Gazeta Policja 997

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach

Powrót na górę strony