Ciągle się doskonalą – ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem kazimierskich policjantów
Wczoraj w powiecie kazimierskim odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Stradów 2019”. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności kierowania siłami i środkami, a także współdziałanie z innymi służbami.
Ćwiczenia dowódczo sztabowe jednostek Policji przeprowadzane są cyklicznie, aby stale utrzymywany był jak najwyższy poziom przygotowania funkcjonariuszy na wypadek sytuacji kryzysowych.
W tegorocznych ćwiczeniach scenariusz zakładał:
Do budynku drewnianego kościoła parafialnego w Stradowie dostali się włamywacze, którzy w celu zatarcia śladów przestępstwa podkładają ogień na poddaszu kościoła.
Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce zdarzenia zostają również zadysponowane siły i środki z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierza Wielkiej. Podczas prowadzanych działań mieszkaniec Stradowa informuje telefonicznie dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej, że przed wystąpieniem pożaru widział jak z budynku kościoła wybiega mężczyzna z założoną na głowę kominiarką i odjeżdża samochodem osobowym. Udający się na miejsce zdarzenia jeden z policyjnych patroli informuje dyżurnego, że próbował zatrzymać wskazany pojazd, lecz kierowca nie zareagował na sygnał zatrzymania. W związku z powyższym funkcjonariusze rozpoczęli pościg za pojazdem sprawcy drogą powiatową w kierunku miejscowości Ciuślice. Dyżurny zarządza działania blokadowe. Policjanci wystawiają posterunek kontrolno-blokadowy z wykorzystaniem pojazdów służbowych i kolczatki drogowej. Pojazd sprawcy ścigany przez patrol Policji próbuje ominąć jeden z radiowozów posterunku blokadowego, lecz jadąc ze znaczna prędkością najeżdża na kolczatkę drogową. Funkcjonariusze niezwłocznie obezwładniają przestępcę i dokonują jego zatrzymania.
Następnie w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych służby ratunkowe otrzymują informację, że na terenie zabytkowego Grodziska w Stradowie wypadkowi uległ turysta, który nie do końca zna swoją lokalizację. Znajduje się na stromej brzegowej „półce” i nie może o własnych siłach się poruszać. Rozpoczynają się poszukiwania turysty przez wydzielone siły i środki służb ratowniczych w tym Policji. Po odnalezieniu poszkodowanego zostaje udzielona mu niezbędna pomoc i ewakuacja celem przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Podczas działań prowadzonych na obiekcie kościoła parafialnego do jednego ze strażaków podchodzi mieszkanka, którą zaniepokoił fakt, że archeolodzy zamieszkujący od paru dniu w pobliskim budynku nieczynnej szkoły podstawowej, nie byli widziani w dniu dzisiejszym. Tym bardziej, że prowadzone działania ratowniczo-gaśnicze są dość hałaśliwe. Jak się okazało ośmiu archeologów zatruło się tlenkiem węgla. Służby medyczne niezwłocznie udzieliły pomocy poszkodowanym osobom.
Całość ćwiczeń przebiegła sprawnie, bez żadnych zakłóceń. Każdy etap ćwiczeń przeprowadzany był pod czujnym okiem Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Mimo, iż były to tylko ćwiczenia, to wszyscy uczestnicy profesjonalnie zrealizowali wszystkie założenia. Policjanci oraz przedstawiciele pozostałych służb zaprezentowali swój profesjonalizm.
Opr. Ł.R
Źródło: KPP w Kazimierzy Wielkiej