W intencji poległych na służbie - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W intencji poległych na służbie

Data publikacji 12.11.2017

Dzisiaj w Kościele Garnizonowym w Kielcach uczczono pamięć poległych i zmarłych na służbie policjantów województwa świętokrzyskiego. Przedstawiciele służb mundurowych na czele z insp. Dariuszem Augustyniakiem Komendantem Wojewódzkim Policji w Kielcach oddali hołd tym, którzy swoją postawą dali świadectwo wierności słowom przysięgi. W świątyni uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP, którzy zapłacili cenę życia w służbie Rzeczpospolitej Polskiej.

W kościele przed samym nabożeństwem, odbyło się uroczyste czuwanie przedstawicieli służb mundurowych oraz rodzin poległych na służbie. W zadumie wszyscy obejrzeli prezentację wspominającą tych, którzy do końca wypełnili słowa przysięgi. Uczniowie klasy mundurowej z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach zapalili symboliczne „milczące świece” oddając im hołd, a chór parafialny odśpiewał utwory religijne i patriotyczne.

Wprowadzeniem sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego rozpoczęła się Msza Święta w intencji zmarłych i poległych policjantów garnizonu świętokrzyskiego. Uroczystego rozpoczęcia dokonał ks. ppłk Grzegorz Kamiński Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Kielcach. Homilię wygłosił ks. bp Jan Piotrowski biskup Diecezji Kieleckiej.

W eucharystii uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, rodziny poległych na służbie policjantów, przedstawiciele służb mundurowych, komendanci miejski i powiatowi garnizonu świętokrzyskiego oraz policyjni kapelani.

Dzisiaj w kościele odbyła się także ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zapłacili cenę życia w służbie Rzeczpospolitej oraz Policjantów poległych, zamordowanych i zaginionych w latach II Wojny Światowej. Uroczystego odsłonięcia dokonała Grażyna Szkonter Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” oraz insp. Dariusz Augustyniak Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Po mszy świętej podziękowania i życzenia złożono księdzu ppłk Grzegorzowi Kamińskiemu Kapelanowi Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Kielcach, który w tym roku obchodzi 30- lecie posługi kapłańskiej.

 

Opr. KT

Źródło: KWP w Kielcach