Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 12 500 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 05.10.2017

Mija równo rok od rozpoczęcia funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim. 43 proc. spośród tych zgłoszeń zostało potwierdzonych. Mieszkańcy województwa sygnalizowali głównie problemy związane z przekroczeniem prędkości, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych czy nieprawidłowe parkowanie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę.

Do tej pory mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zgłosili przy użyciu aplikacji 12 655 zagrożeń. Policjanci weryfikują sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmują odpowiednie działania. Mundurowi potwierdzili 43 proc. zgłoszonych przez obywateli zagrożeń.

Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu – występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.

Mapa zagrożeń jest także narzędziem pomocniczym przy wymianie informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Natomiast należy pamiętać, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenia życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

 

 

Opr. MB

Źródło: MSWiA/KWP w Kielcach