Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „MAN 2017” - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „MAN 2017”

Data publikacji 21.04.2017

Dzisiaj w Starachowicach odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „MAN 2017”. Celem przeprowadzonego przedsięwzięcia było przede wszystkim sprawdzenie umiejętności kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji w czasie działań przez przełożonych różnych szczebli. Ponadto usprawnienie współdziałania wszystkich służb ratowniczych na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.

Działania dowódczo-sztabowe rozpoczęły się przeprowadzeniem gry decyzyjnej w sali narad im. Zdzisława Rachtana ps. „Halny”, w trakcie której omówiono metody i techniki prowadzenia poszukiwań osób zaginionych, działania na obiekcie firmy MAN oraz dokonano analizy sytuacji operacyjnej planowanego przedsięwzięcia.

Pierwszy z epizodów ćwiczeń dotyczył zgłoszenia dyżurnemu starachowickiej komendy zaginięcia dwóch 14- latków w lesie w pobliżu ośrodka harcerskiego „Lubianka”.  Policjanci rozpoczynają poszukiwania w oparciu o metody stosowane przez Grupę Podhalańską GOPR. W odległości około 4 km od ośrodka dwóch 14- latków zostaje odnalezionych przez policyjnego psa tropiącego. Na szczęście nic im się nie stało.

Około godz. 9:30 dyżurny KPP w Starachowicach zostaje poinformowany o wybuchu i pożarze na hali firmy MAN, gdzie realizowane są procesy malowania i lakierowania komponentów autobusowych. Następstwem pożaru, są dwa kolejne zdarzenia wynikające z dużego zadymienia oraz pospiesznie prowadzonej ewakuacji sprzętu, tj.: przewrócenie się pojazdu ciężarowego z ładunkiem ponadgabarytowym oraz naruszenie przez operatora wózka widłowego słupa podtrzymującego dach wykonany z płyt betonowych, który spadając przygniata wózek widłowy i uniemożliwia wyjście kierującego. Na miejsce jadą służby ratownicze. Ze względu na konieczność udrożnienia dróg dojazdowych oraz bezpiecznej ewakuacji autobusów i innych pojazdów z terenu firmy, na miejsce skierowane zostają patrole drogówki, w celu kierowania ruchem. Po przeprowadzanej akcji ratowniczej, na miejscu czynności prowadzą policjanci grupy operacyjno-śledczej.

Takie było założenie ćwiczeń i wstępny opis zdarzenia. Symulacje przebiegały zgodnie z wyznaczonym planem oraz bardzo dobrze odzwierciedlały rzeczywiste działania. Wszystkie  służby doskonale ze sobą współpracowały i wykazywały się pełnym zaangażowaniem. Przeprowadzone założenia potwierdziły ich profesjonalne przygotowanie do podjęcia natychmiastowych działań.

 

Opr. MK

Źródło: KPP w Starachowicach

  • MAN 2017
  • MAN 2017
  • MAN 2017